Rośliny ozdobą łazienki – które nadają się do wilgotnych pomieszczeń?
2019-12-30 / Wyposażenie / komentarzy

Kto powiedział, że rośliny i kwiaty doniczkowe nie nadają się do wystroju łazienki? Jak w każdym pomieszczeniu użytkowym i tam znajdzie się dla nich miejsce. Pod warunkiem, że wybranym gatunkom zapewnimy minimum światła.

 

Łazienkowy mikroklimat

W łazienkach panują specyficzne warunki. Jest w nich wilgotno i ciepło, poza tym nie ma tyle światła, ile w innych pomieszczeniach. A jednak są rośliny, którym odpowiada taki łazienkowy mikroklimat.

Są też oczywiście i takie, które zniosłyby go fatalnie, i tych lepiej w łazience nie umieszczać, nawet jeśli jest to widna i słoneczna przestrzeń. Mowa chociażby o kaktusach i sukulentach. Rośliny te lubią suche i gorące powietrze – nadmiar wilgoci zniszczyłby je w bardzo krótkim czasie.

 

Egzotyka pod prysznicem

Jeśli rośliny w łazience, to tylko egzotyczne – rosnące naturalnie w lasach tropikalnych i w dolnych partiach wilgotnych lasów deszczowych. Poradzą sobie one dosyć dobrze z ciepłem i wysoką wilgotnością. Ba, poczują się wręcz znakomicie w pomieszczeniu, gdzie będzie gorąco i mokro.

Nawet niewielka podaż światła nie powinna tego zmienić. Co więcej, jest wielce prawdopodobne, że rzeczone gatunki już znajdują się w naszym domu. Zaliczają się do nich m.in. znane nam doskonale paprocie oraz niezwykle popularne storczyki. Do średnio nasłonecznionej łazienki można wybrać także fikusa, anturium, alokazję czy skrzydłokwiat.

Możliwości wyboru rosną, jeżeli łazienka jest widna i wpada do niej dużo światła. W dalszym ciągu musimy pamiętać jednak o tym, że to miejsce wilgotne i ciepłe, dlatego w nawet lepszych warunkach świetlnych pozostajemy przy roślinach tropikalnych i równikowych, takich jak np. asparagus lub kroton.

 

Jak dbać o rośliny w łazience?

Umieszczając rośliny w łazience nie warto przesadzać z podlewaniem. W końcu dostatecznie dużo wilgoci znajduje się już w powietrzu. Poza tym starajmy się stawiać je w miejscu, do którego choć nieznacznie przesącza się słońce, czy to przez niewielkie okienko, czy też luksfer.

 

Portalbudowniczy.pl - Twój dom, Twoje miejsce