4 łapy w 4 kątach, czyli jak urządzić mieszkanie z myślą o psie?
2019-09-23 / Aranżacje / komentarzy

Poobgryzane meble i odrapane ściany nie są jedyną bolączką właścicieli psów. Jak zaaranżować przestrzeń w mieszkaniu, by uczynić ją najmniej podatną na zniszczenia?

Właściciele psów wiedzą doskonale, jak trudno jest utrzymać mieszkanie w czystości, gdy dzieli się je z czworonogami. Z tego punktu widzenia różne rozwiązania aranżacyjne można podzielić na te, które sprzyjają jej zachowaniu, jak również komfortowi psa, oraz na te, które narażają właściciela na frustrację i duże wydatki związane z ewentualnym remontem. W tym artykule podpowiadamy, co warto wziąć pod uwagę przy urządzaniu mieszkania, by nie stało się ono zbyt szybko łupem psich zębów i pazurów.

 

O czym warto pamiętać?

Pierwszą rzeczą, o której warto pamiętać, jest wybór materiałów wykończeniowych odpornych na zabrudzenia oraz szorowanie. Bardzo dobrym wyborem będą więc nowoczesne farby do malowania ścian, podłoga antypoślizgowa odporna na ścieranie oraz meble tapicerowane ze ściąganymi pokryciami. Nie mniej ważna jest kolorystyka wnętrz – jeśli pies ma białą sierść, ciemne podłogi nigdy nie będą wyglądały czysto, i na odwrót.

 

Drewno, panele, kafelki – co wybrać?

Czworonogom trudno się chodzi po panelach i kafelkach. Taka podłoga nie tylko naraża je na dyskomfort, ale również na poważne zwyrodnienia stawów. Dlatego właściciele psów powinni zatroszczyć się w pierwszej kolejności o podłogę. Najlepiej jeśli jest z kamienia lub płytek gresowych, ale i w takim wypadku ciągi komunikacyjne powinno się pokryć chodnikami z materiałów naturalnych, np. z odpornego na zaciągnięcia sizalu. Łatwo się je odkurza, poza tym nie nasiąkają przykrymi zapachami. Najbardziej odporne na ścieranie są płytki gresowe, natomiast najwięcej problemów sprawia podłoga drewniana, na której wyraźnie widać ślady pazurów i starty lakier. Złym wyborem będą też panele, chociażby ze względu na wyraźne odgłosy kroków, które mogą irytować nie tylko domowników, ale i sąsiadów.

 

Pies w mieszkaniu sprawia na ogół liczne problemy, ale część z nich można wyeliminować, odpowiednio aranżując przestrzeń. Decydując się na tapicerowane meble, kolorystykę harmonizującą z sierścią psa oraz używając odpowiednich materiałów wykończeniowych – unikniemy w przyszłości wielu nerwów i wydatków.

 

Portalbudowniczy.pl - Twój dom, Twoje miejsce