Jak podzielić dom na dwa niezależne mieszkania?
2019-06-24 / Nieruchomości / komentarzy

Podział domu na dwa niezależne mieszkania wynika najczęściej z potrzeb zamieszkującej go rodziny lub jest manewrem inwestycyjnym. O czym należy pamiętać, dokonując takiego podziału i czy ma on jakiekolwiek obostrzenia formalne?

 

Podział domu na papierze

Najczęstsze okoliczności, które skłaniają nas do wydzielenia drugiego lokalu w obrębie jednego domu, to zmiana sytuacji rodzinnej. Dzieci zakładają swoją rodzinę lub usamodzielniają się i chcą „być na swoim”, jednocześnie nie opuszczając domu rodzinnego. Takie rozwiązanie jest popularne również na rynku wynajmu. Właścicielowi trudniej jest wynająć cały dom, niż dwa mniejsze mieszkania, z których dodatkowo czerpie większy zarobek. Pamiętajmy, że podział, o którym mowa wymaga pewnych kroków administracyjnych. Jeśli dom trzeba przebudować, w gminie należy zgłosić odpowiedni plan podziału i trzymać się miejscowego planu zagospodarowania oraz warunków zabudowy. Podziału pionowego (z którego powstanie nam bliźniak) dokonuje geodeta. Gdy formalności są spełnione, a przebudowa dokonana, możemy wnioskować i zapis w księgach wieczystych.

 

W pionie czy w poziomie?

Pionowy podział domu może być technicznie bardziej skomplikowany. Wiąże się to np. z ewentualną koniecznością przeprowadzenia zmian w instalacjach czy z postawieniem osobnego wejścia. Daje jednak mieszkańcom większą autonomię i bardziej sprawiedliwy rozdział przestrzeni. Podział poziomy zakłada z kolei, że dom dzielimy na lokal parterowy i na piętrze. Pewne przestrzenie domu często pozostają wówczas wspólne, np. schody czy ogródek. O ile rodzina będzie w stanie się pod tym względem dogadać, o tyle obcy sobie lokatorzy mogą już dostrzegać w tej kwestii problem nie do rozwiązania. W takiej sytuacji konieczne jest co najmniej zapewnienie osobnych wejść do domu dla obu lokali oraz bezwzględny dostęp do osobnych łazienek oraz kuchni. Przestrzeń piwniczna, garażowa czy kotłownia mogą pozostać wspólne.

 

Portalbudowniczy.pl - Twój dom, Twoje miejsce