Jak przygotować mieszkanie do sprzedaży?
2015-07-28 / Nieruchomości / komentarzy

Coraz więcej osób decyduje się na sprzedaż własnego „M” i zakup lub budowę domu. Co zrobić, aby transakcja sprzedażowa przebiegła jak najbardziej pomyślnie i aby udało się uzyskać jak najlepszą cenę?

Sprzedaż mieszkania na atrakcyjnych dla nas warunkach cenowych zaraz po wystawieniu oferty to wymarzona sytuacja. Tymczasem często bywa, że choć wstępne zainteresowanie jest spore, jednak przez dłuższy czas nie możemy znaleźć nabywcy na nasze blokowe „M”. Jak zwiększyć szanse na szybkie sfinalizowanie transakcji?

Przede wszystkim w procesie przygotowywania mieszkania do sprzedaży nie powinno zabraknąć starannych porządków. Potencjalny kupiec znacznie łaskawszym okiem spojrzy na lśniące czystością lokum, niż na takie, w którym panuje nieład i widoczne są zabrudzenia. Warto więc dokładnie wyczyścić podłogi, okolice okien, wszystkie domowe zakamarki, a także poszczególne elementy wyposażenia kuchni, łazienki i ubikacji. Nie zapomnijmy też o dokładnym wywietrzeniu lokalu - zaduch lub unoszące się nieprzyjemne wonie mogą bardzo negatywnie wpłynąć na ocenę mieszkania przez zainteresowaną osobę.

Mieszkanie szykowane do sprzedaży powinno mieć też odświeżone ściany. Pomalujmy więc je, ale nie stawiajmy przy tym na żadną fantazyjną, wyrazistą kolorystykę. Najlepiej sprawdzą się jasne, nierzucające się w oczy, stonowane kolory, na przykład biel, écru, jasny beż. Jeśli ściany byłyby utrzymane w bardziej krzykliwych barwach, chcąc nie chcąc nadalibyśmy mieszkaniu pewien indywidualny ton, który wcale nie musi być zgodny z gustem oglądającego. Jeśli więc nie chcemy zdyskwalifikować mieszkania w oczach potencjalnego kupca, lepiej postawić na neutralne barwy.

Co jeszcze może wpłynąć na pozytywną ocenę lokum przez zainteresowaną osobę? Bezusterkowość. Pamiętajmy, że wprawne oko oglądającego jest w stanie zauważyć nawet najmniejszy uszczerbek. Mieszkania, w których wszystko działa bez zarzutu, zdecydowanie szybciej się sprzedają, niż lokale, w których można napotkać różnego typu niespodzianki, jak na przykład zepsuty kran, szwankujące drzwi, niedomykające się okno czy niesprawną kuchenkę. Na koniec warto wspomnieć o odpowiednim oświetleniu prezentowanego mieszkania – kupujący lubi wszystko dokładnie widzieć, zaciemnione przestrzenie mogą wywołać negatywne wrażenie.

Portalbudowniczy.pl - Twój dom, Twoje miejsce