Prąd budowlany – sposób na obniżenie kosztów budowy
2018-09-18 / Budownictwo / komentarzy

Prace budowlane wiążą się z dużymi kosztami, które można jednak zredukować. Jednym ze sposobów na ograniczenie wydatków jest wybór właściwej taryfy u dostawcy prądu.

Właściciele firm budowlanych zazwyczaj nie przywiązują zbytniej wagi do tego, z usług jakiego dostawcy korzystają. A tymczasem jest to bardzo ważne. Stawki za prąd nie wszędzie i nie u wszystkich operatorów są takie same. Z tego względu warto przed dokonaniem wyboru nabrać wstępnej orientacji w gąszczu ofert.

 

Prąd budowlany – sposób na mniejsze rachunki

Optymalnym rozwiązaniem na czas budowy budynku jest skorzystanie ze specjalnej oferty, dostępnej u znacznej większości dostawców energii elektrycznej. Oferta ta adresowana jest do firm budowlanych, a także klientów indywidualnych, którzy chcieliby korzystać z energii elektrycznej w trakcie prac budowlano-montażowych. Korzystanie z prądu opłacanego w ramach zwykłej taryfy dla domu przy tego typu pracach jest niezgodne z przepisami, a poza tym w ostatecznym rozrachunku się nie opłaca.

 

Dostępne taryfy

W ofercie firm energetycznych dostępne są trzy podstawowe taryfy prądu budowlanego: C11, C12a i C12b. Najbardziej popularna jest taryfa C11: w jej ramach klient płaci jedną cenę za kilowatogodzinę, niezależnie od pory dnia czy nocy. Taryfa C12a zakłada inną cenę w godzinach szczytowych, a inną w poza-szczytowych. Natomiast w ramach taryfy C12b więcej się płaci w godzinach dziennych, a mniej – w nocnych. Warto więc przed podjęciem decyzji rozważyć, która z tych trzech opcji będzie najbardziej opłacalna.

 

Moc prądu budowlanego

Przed zawarciem umowy z zakładem energetycznym sprawdź, czy obiekt jest już przyłączony do sieci elektroenergetycznej. W dalszej kolejności należy oszacować potrzebną podczas budowy moc umowną – nieoceniona może się tu okazać pomoc elektryka. Maszyny budowlane zużywają więcej prądu niż np. artykuły gospodarstwa domowego, dlatego po zakończeniu budowy należy zmienić taryfę.

 

Prąd budowlany dostępny w trzech różnych taryfach spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów. Jeśli szukasz sposobu na obniżenie kosztów budowy, warto zacząć od prądu. Wybór właściwej taryfy u odpowiedniego dostawcy może znacznie zmniejszyć wydatki związane z pracami budowlano-montażowymi.

 

Portalbudowniczy.pl - Twój dom, Twoje miejsce