Niekonwencjonalne wykończenia za pomocą blachy
2018-09-06 / Aranżacje / komentarzy

Jeszcze do niedawna blacha uchodziła za banalny i nieelegancki materiał wykończeniowy. Przegrywała w starciu z innymi tworzywami, takimi jak kamień czy drewno.

Uważano ją za mało plastyczną fakturę, której użycie w skomplikowanych projektach architektonicznych jest nie tylko trudne, ale prawie niemożliwe. Czy rzeczywiście tak jest?

 

Blacha dekoracyjna?

Brzmi niemal jak oksymoron, jednak nie jest to wcale pojęcie przeciwstawne. Dzisiaj, oprócz standardowych blach ze stali nierdzewnej, powstają blachy ozdobne, które określane są mianem "płótna" albo "skóry". Oprócz nich producenci oferują nam blachy perforowane. Coraz popularniejsze są również blachy dekoracyjne - znajdujące się na nich motywy powstają poprzez tłoczenie, trawienie i koloryzowanie faktury. Zatem możemy wybrać dowolny odcień blachy!

Tego typu dekoracyjne blachy coraz częściej znajdują zastosowanie jako materiał wykończeniowy, nie tylko zewnętrzny. Z blach wykonuje się schody, filary czy balustrady. Elewacje z wykorzystaniem blachy także nie mają już nic wspólnego z nudnymi i szarymi projektami. Głównymi zaletami "współczesnych" blach oprócz wysokiej odporności na uszkodzenia oraz niskich kosztów eksploatacji jest także wysoki poziom estetyki.

 

Równo do brzegu

Czy faktycznie blacha jest problematycznym materiałem wykończeniowym?

Zbyt duża ilość załamań, zaokrągleń, małych odstępów między ścianami albo kolejnymi załamaniami – przez to wszystko blachy były rzadko wybierane na tworzywo wykończeniowe. Obecnie producenci rozprawili się także i z tym problemem. Dokładność gwarantuje wycinanie laserowe: precyzyjne, szybkie i wydajne.

Zaokrąglenia, mniejsze czy większe, także nie stanowią już problemu. Rozwiązuje go proces walcowania blach. Pozwala on na walcowanie materiałów o różnej jakości i grubości oraz perfekcyjne dostosowywanie ich do pożądanego przez klienta kształtu. W ten sposób można uzyskać różnorodne formy o charakterze dekoracyjnym, służące do wykończeń zarówno zewnętrznych jak i wewnętrznych. Z nudnymi, prostymi i szarymi kompozycjami nie mają one już nic wspólnego.


 

Materiał zewnętrzny


 

Portalbudowniczy.pl - Twój dom, Twoje miejsce