Jakie ogrzewanie jest najlepsze?
2018-08-22 / Budownictwo / komentarzy

Każdy, kto marzy o życiu w domu jednorodzinnym - mającym, rzecz jasna, wiele zalet - musi odpowiedzieć sobie na pytanie, czym będzie ten dom ogrzewać. W naszym klimacie musimy to przecież robić przez ponad połowę roku! Dowiedz się, jakie ogrzewanie jest najlepsze i podejmij słuszną decyzję.

Jakie kryteriami powinniśmy się kierować?

Zwykle, kiedy musimy podjąć decyzję, czym będziemy ogrzewać dom, bierzemy pod uwagę kilka spraw. Jedną z nich - i dla wielu, niestety, jedyną - jest cena. Wiadomo, że nikt z nas nie chce na ogrzewanie wydawać więcej niż jest to konieczne - zwłaszcza, że jeśli budujemy dom, to przecież montaż systemu grzewczego nie jest jedynym wydatkiem… Dodatkowo sprawdź, czy tani montaż danego systemu nie pociąga za sobą konieczności wydawania wielu pieniędzy na surowiec, którym będziemy ogrzewać dom. W dobie smogu oraz popularyzacji haseł proekologicznych warto zdecydować się na taki sposób ogrzewania, który jest bezpieczny dla środowiska - zwłaszcza, że w ciągu najbliższych lat możemy spodziewać się regulacji, które nie będą zezwalały na ogrzewanie domów na przykład niskiej jakości węglem. Wybierając ogrzewanie, powinniśmy także wziąć pod uwagę rodzaj nieruchomości - w domku letniskowym być może sprawdzi się niewielki piec węglowy, którego będziemy używać tylko w razie niepogody, ale w przypadku domu całorocznego, takie rozwiązanie zwyczajnie nie zda egzaminu.

 

Które systemy zasługują na szczególną uwagę?

Wiele osób - zwłaszcza mających pewne przyzwyczajenia w tym zakresie - decyduje się na ogrzewanie węglowe. Najpopularniejszy sortyment do spalania w najprostszych kotłach to orzech, czyli węgiel o wielkości ziaren od 25 do 80 milimetrów. Jego główną zaletą jest to, że kosztuje stosunkowo niewiele. Trzeba jednak mieć świadomość, że spalanie węgla (zwłaszcza złej jakości) powoduje, że do atmosfery uwalniane są trujące gazy i pyły. Niektóre z nich mogą powodować poważne choroby układu krwionośnego czy nerwowego. W czasach pojawiającej się “niechęci” do stosowania węgla, coraz więcej osób decyduje się na ogrzewanie olejowe. Kotły zasilane olejem są w pełni zautomatyzowane i bezobsługowe, a więc wygodne w eksploatacji. Większość z nich to urządzenia stojące. Roczny orientacyjny koszt ogrzewania domu o powierzchni 150 metrów to około 3000 złotych. Osoby, które decydują się na ogrzewanie olejem, muszą pamiętać o konieczności serwisowania kotła. Po każdym uzupełnieniu paliwa do zbiorników powinno się wezwać serwisanta, który wyreguluje palnik, dostosowując jego pracę do właściwości paliwa. Ostatnimi czasy na popularności zyskuje nowoczesne ogrzewanie podłogowe. Jego zaletą jest to, że pozwala na równomierne rozprowadzenie ciepła na całej powierzchni domu. Sporo trudności dostarcza natomiast jego montaż w sytuacji, gdy kupujemy dom z zamontowanym innym systemem lub chcielibyśmy dokonać zmiany rodzaju ogrzewania po pewnym czasie - wówczas wymaga to demontażu podłogi, co wiąże się też z dodatkowymi kosztami - wydaje się jednak, że zwykle warto dokonać takiej inwestycji!

Więcej o ogrzewaniu domu przeczytasz na TrzymajSieCieplo.pl

 

Portalbudowniczy.pl - Twój dom, Twoje miejsce