Zmiany normy dla drabin przystawnych – co musisz o nich wiedzieć?
2018-06-29 / Budownictwo / komentarzy

Zmiany normy dla drabin PN EN 131 zaczęły obowiązywać od 1 stycznia 2018 roku. Najważniejsze regulacje dotyczą drabin, które mogą być wykorzystywane jako przystawne. Jeśli ich długość przekracza 3 metry, muszą być wyposażone w odpowiedni stabilizator, by mogły zostać dopuszczone do legalnej sprzedaż

Wbrew pozorom nowe regulacje nie dotyczą jedynie producentów i sprzedawców drabin. Przepisy obejmują wszystkie podmioty gospodarcze zamierzające od 2018 roku wyposażyć pracowników w narzędzia pracy na wysokości, takie jak aluminiowe drabiny przystawne dłuższe niż 3 metry. Podczas zakupu nowego urządzenia tego typu firmy i przedsiębiorcy powinni upewnić się, że jest ono wyposażone w stabilizator, którego wymiary zostały jednoznacznie zatwierdzone w nowych regulacjach. Warto zwrócić tu uwagę na pewną pozornie prostą kwestię. Zastanawiając się nad tym, jak wygląda klasyczna drabina przystawna, najczęściej przychodzi nam do głowy prosta aluminiowa konstrukcja jednoelementowa. Nie jest to do końca prawdą. Wśród modeli objętych nową normą PN EN 131 znajdziemy wiele rozwiązań konstrukcyjnych, wśród których pojawiają się na przykład dwuczęściowe drabiny rozsuwane oraz trzyelementowe drabiny wielofunkcyjne. Przytoczone w przykładach narzędzia do pracy na wysokościach są skonstruowane w taki sposób, by mogły stanowić jedno (złożone z dwóch lub trzech elementów) urządzenie lub pełnić w tym samym czasie różne funkcje – elementy wykorzystywane pojedynczo.

Zapewniając pracownikom narzędzia do pracy na wysokościach należy pamiętać, że konstrukcja wąskiego, wysuwanego elementu przytoczonych drabin wykorzystywana indywidualnie, również podlega obowiązkowi uzupełnienia o stały stabilizator. Choć zagadnienie to może wydawać się błahe, warto mieć je w pamięci, by poszerzając swój park maszynowy robić zakupy zgodnie z obowiązującymi od nowego roku przepisami. Dobra wiadomość jest taka, że dość łatwo jest sprawdzić czy dany produkt jest w pełni zgodny z obowiązującą obecnie normą. Drabiny spełniające omawiane w tekście kryteria są oznaczone stosowną naklejką, warto więc zwrócić szczególną uwagę na informacje pojawiające się na nabywanych produktach.

Naklejka na produktach firmy Krause świadcząca o ich zgodności z nową normą PN EN 131

 

W trosce o bezpieczeństwo użytkownika

Zmiany normy dla drabin PN EN 131 wprowadzają także ścisły podział drabin na dwie grupy, uzależnione od rodzaju użytkownika. W zależności od przeznaczenia wykorzystania narzędzia, będzie ono musiało przejść inne testy kontrolne. Pierwsza grupa drabin to te wykorzystywane przez profesjonalistów w celach zawodowych. Zgodnie z nowymi regulacjami nakładanymi na producentów drabin, narzędzia przeznaczone do użytkowania przemysłowego muszą przejść bardziej restrykcyjne testy wytrzymałościowe na poziomie 50.000 cykli kontrolnych. Druga grupa drabin to te, wykorzystywane przez indywidualnych odbiorców w ramach gospodarstw domowych. Muszą one przejść testy wytrzymałościowe na poziomie 15.000 cykli kontrolnych. Warto podkreślić, że by produkty mogły pochwalić się zgodnością z nową normą, wspomniane powyżej testy muszą przejść bez najmniejszej szkody.

 

Jeśli zastanawiacie się komu zaufać, by mieć pewność, że dana drabina spełnia wyśrubowane normy bezpieczeństwa to warto zwrócić uwagę na produkty firmy KRAUSE, która deklaruje, iż wszystkie oferowane przez nią drabiny spełniają surowe wymagania dla użytkowania przemysłowego. Ponadto, firma KRAUSE już od 1 marca 2017 roku produkuje drabiny profesjonalne STABILO wykonane zgodnie z nową normą, która weszła w życie w styczniu 2018 roku. Wszystkie produkty objęte zmianami normatywnymi: drabiny przystawne, rozsuwane, dwuczęściowe rozsuwane z linką – wyposażone są w stabilizatory, które spełniają, a niejednokrotnie przewyższają, minimalne wymagania.

 

Portalbudowniczy.pl - Twój dom, Twoje miejsce