Jaką wannę kupić?
2015-07-28 / Wyposażenie / komentarzy

Wbrew pozorom, wanny wcale nie odchodzą do lamusa na rzecz praktycznych, nowoczesnych kabin prysznicowych. Czym sugerować się wybierając wannę do swojej łazienki?

Choć szybki prysznic to najczęściej preferowana forma kąpieli, wiele osób nie wyobraża sobie łazienki pozbawionej wanny. W przeciwieństwie do dawnych lat, kiedy można było dostać tylko żeliwne wanny w standardowym kształcie i rozmiarze, dziś na tym gruncie mamy bardzo szeroki wybór.

Pierwsza rzecz, jaką warto wziąć pod uwagę kupując wannę, to materiał, z którego jest wykonana. Największą popularnością cieszą się dziś wanny akrylowe, jednak jeśli zależy nam na obniżeniu kosztów wanny, warto zwrócić uwagę na wanny metalowe pokryte emalią. Choć niższa cena jest w ich przypadku zaletą, nie brakuje im też minusów, takich jak: szybki czas stygnięcia wody, możliwość powstawania zarysowań i odpryśnięć, brak możliwości zainstalowania funkcji hydromasażu. Wanny akrylowe uważane są za dużo cieplejsze i posiadające lepsze właściwości termiczne – woda nie wystygnie nam tak szybko, jak w wannie metalowej. Ponadto wanny z akrylu są bardzo lekkie, łatwe w przenoszeniu, odporne, a ich duża różnorodność na rynku sprawia, że można idealnie dopasować kształt i wielkość do specyfiki każdej łazienki. Dla wymagających pozostają jeszcze wanny z mniej typowych materiałów, np. wanna z kamienia, z drewna czy z żeliwa.

Druga istotna kwestia, a może i najistotniejsza, to rozmiar i kształt wanny względem wielkości łazienki. W dużych łazienkach problem dopasowania wanny do pomieszczenia praktycznie znika – możemy puścić wodze fantazji i zainstalować taką wannę, jaka nam się podoba, np. przestronną, wolnostojącą, w okrągłym lub owalnym kształcie. Inaczej w przypadku łazienki małej, gdzie trzeba liczyć się z ograniczeniami przestrzennymi. Wybierzmy taką wannę, która zajmie najmniej miejsca i która nie będzie zbytnio utrudniać korzystania z łazienki. W niewielkich pomieszczeniach sprawdzą się wanny narożnikowe, asymetryczne, ze zwężającym się jednym bokiem, albo klasyczne wanny prostokątne w nieco mniejszych rozmiarach.

Kupując wannę pamiętajmy też o jej odpowiedniej funkcjonalności. Musi być nam wygodnie ją użytkować. Dobierzmy więc jej głębokość, długość, dodatkowe funkcje (np. siedzisko, parawan i natrysk, hydromasaż, uchwyty ułatwiające wychodzenie, itp.) do osobistych preferencji.

Portalbudowniczy.pl - Twój dom, Twoje miejsce