Jak wybrać suszarkę do naczyń?
2018-04-26 / Wyposażenie / komentarzy

Zmywarki do naczyń zapewniają wygodę i oszczędność czasu. Nie możemy jednak liczyć na to, że tradycyjne zmywanie odejdzie w zapomnienie.

 

Gdy tradycyjne zmywanie jest koniecznością...

Niektóre akcesoria kuchenne oraz naczynia nie nadają się do czyszczenia w zmywarce. Należą do nich między innymi zdobiona zastawa stołowa czy sprzęt wykonany z drewna lub aluminium. Wysoka temperatura mycia oraz wykorzystane detergenty mogą uszkodzić ich powierzchnie.

Ponadto rzadko kiedy myjemy ogromne garnki lub patelnie w zmywarce. W takich sytuacjach chętniej decydujemy się na ręczne zmywanie. Podobnie, gdy ubrudzimy pojedyncze naczynia (np. kubek po porannej kawie, talerzyk po śniadaniu). Trzeba jedynie zadbać o odpowiednie miejsce do suszenia. W tym przypadku pomocna okazuje się suszarka do naczyń.

Jej zakup z pozoru wydaje się błahą sprawą a w rzeczywistości wybór suszarki dopasowanej do naszych potrzeb, dostępnego miejsca oraz stylu urządzenia kuchni może okazać się nie lada trudnością. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas szukania odpowiedniej suszarki.

 

Czym kierować się podczas wyboru suszarki do naczyń?

Pierwszą cechą, na którą warto zwrócić uwagę, jest jej wielkość. Jeśli nie mamy zmywarki to lepiej zdecydować się na większy model, który z powodzeniem pomieści wszystkie naczynia po rodzinnym posiłku. Natomiast do okazjonalnego mycia wystarczy mniejsza suszarka. Powinniśmy również oszacować jaką wolną przestrzenią dysponujemy.

Kolejnym aspektem jest miejsce, w którym ma znaleźć się suszarka: na blacie, w kuchennej szafce lub na ścianie (ostatnie rozwiązanie sprawdza się przede wszystkim w przypadku małych kuchni). Suszarkę można również z powodzeniem umieścić w specjalnej szafce nad zlewem. Po pierwsze wówczas mamy do niej łatwy dostęp, a po drugie w przypadku gdy zapomnimy opróżnić tackę ociekową, woda zacznie ściekać do zlewu, a nie na blaty szafek. Specyficznym, lecz funkcjonalnym rodzajem jest suszarka zlewozmywakowa. Można ją umieścić w jednej z komór zlewu, a ściekająca woda będzie spływać wprost do odpływu.

Warto także zwrócić uwagę na materiał, z którego została wykonana suszarka. Musimy zdecydować, czy chcemy ociekacz metalowy, czy może z tworzywa sztucznego. Największe znaczenie mają tu kwestie estetyczne oraz dopasowanie do pozostałych elementów kuchennej aranżacji. Jeżeli chcemy wprowadzić do kuchni nowoczesny charakter, powinniśmy zdecydować się na stal chromowaną. Zarówno suszarki z metalu, jak i tworzywa sztucznego są łatwe w utrzymaniu czystości.

Istotna jest także budowa suszarki na naczynia. Musimy rozważyć, czy chcemy na niej suszyć jedynie talerze, czy może i kubki. Niektóre modele posiadają również miejsce na sztućce. Budowa suszarki ściśle wpływa na jej wielkość, a więc najlepiej wybrać model z takimi elementami, które faktycznie będziemy wykorzystywać.

 

Portalbudowniczy.pl - Twój dom, Twoje miejsce