Wielofunkcyjne oświetlenie – plafony na suficie i na ścianach
2018-04-25 / Aranżacje / komentarzy

Oświetlenie spełnia praktyczne funkcje, ale i odpowiada za budowanie atmosfery oraz unikalnego charakteru każdego wnętrza. Obydwie role doskonale spełniają plafony, bo mogą być zarówno światłem centralnym, bocznym, jak i typowo dekoracyjnym. W jaki sposób decydować o ich doborze?

 

Oświetlenie centralne z plafonem

Plafony choć kojarzą się z dawnym oświetleniem rodem z dużych, przepastnych korytarzy hotelowych i małych pokoików, dziś zachwycają swoją urodą. Ich atutem jest to, że dają równomiernie rozproszone, miękkie światło. Mogą zatem z powodzeniem spełniać funkcję oświetlenia centralnego. Wystarczy dobrać liczbę plafonów w taki sposób, żeby zapewniły jasne i wyraziste światło w całym pomieszczeniu, które chcemy rozświetlić.

Duże pole manewru daje nam możliwość wyboru materiałów, z jakich będzie wykonany plafon oraz samej konstrukcji: okrągłej, kwadratowej, kanciastej lub z subtelnie zaokrąglonymi rogami. Z nowoczesnych propozycji, które można znaleźć np. pod adresem https://azzardo.com.pl/27-plafony, uwagę przyciągają minimalistyczne podstawy (ale z kilkoma niewielkimi punktami świetlnymi), rozłożyste czy też opatrzone finezyjnymi ramionami ze światełkiem umieszczonym na samym końcu.

Takie konstrukcje są doskonałą ozdobą pomieszczenia. Jeśli zaś w grę wchodzi bardziej tradycyjne wykonanie, jak geometryczne kształty i klosze, to transparentność tych ostatnich zadecyduje o sposobie rozświetlenia danego pokoju.

 

Plafon zamiast kinkietu

Na ścianach korytarzy, w sypialniach tuż nad wezgłowiem bądź nad szafeczkami nocnymi, a nawet w łazienkach, bardzo często decydujemy się na umieszczenie kinkietów. Ciekawą alternatywą są nie mniej odważne i oryginalne plafony. Ogromnym atutem jest ich stosunkowo niewielki rozmiar, bo w wielu konstrukcjach mamy do czynienia z płaską lampą. Zatem zajmują minimum miejsca - jednocześnie dając maksimum światła.

Plafon można umieścić na ścianie w łazience, zamiast typowego kinkietu. Równie dobrze sprawdzi się tuż nad schodami oświetlając drogę z parteru na piętro, ale i w przedpokojach, gdzie trudno o dostęp światła dziennego.

Te same atuty wykorzystamy w pokojach dziecięcych, bo płaskie i minimalistyczne wykonanie sprawi, że ten typ oświetlenia będzie bezpieczniejszy dla żywiołowych pociech, aniżeli lampy wiszące lub kinkiety, o które można zawadzić podczas zabaw.

 

Atuty godne uwagi

Minimalistyczna konstrukcja to atut, o którym już wspomniano. Nie można jednak zapominać o ogromnej zalecie, w postaci prostego i bezproblemowego montażu. Z kolei dostępność szerokiej gamy designerskich plafonów sprawia, że ich dobór do aranżacji, to kwestia tylko i wyłącznie gustów. Jest to bowiem oświetlenie wpisujące się doskonale we wnętrza rustykalne, skandynawskie, prowansalskie, surowe i minimalistyczne, a także typowo romantyczne kompozycje. Z plafonem można wszystko!

 

Portalbudowniczy.pl - Twój dom, Twoje miejsce