Automatyka pogodowa sposobem na energooszczędny budynek
2018-04-12 / Budownictwo / komentarzy

Automatyka pogodowa to niezwykle przydatna funkcja, która pozwala uzyskać w domu optymalną temperaturę. Na czym polega i czy może być sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy?

Tradycyjne kotły grzewcze wymagają ingerencji użytkownika, jeśli chodzi o regulację temperatury. Dlatego jeśli zza chmur ukaże się słońce i zacznie nagrzewać budynek, zaprogramowana w piecu temperatura może okazać się zbyt wysoka i należy ją wtedy ręcznie zmienić. A co jeśli nie ma nikogo w domu? Przez cały dzień kocioł będzie pracował intensywniej, niż wymagają tego warunki, co oczywiście przełoży się na wyższe koszty ogrzewania. Rozwiązaniem pozwalającym zaoszczędzić jest właśnie automatyka pogodowa.

 

Dodatkowe funkcje nowoczesnych systemów grzewczych

Nowoczesne systemy grzewcze zaopatrzone są w dodatkowe funkcje, które w większym stopniu pozwalają dostosować działanie urządzenia do oczekiwań użytkowników. Jedną z takich funkcji, jak już wspomniano, jest automatyka pogodowa. Dzięki niej dostosujesz temperaturę wewnątrz domu do bieżących warunków pogodowych. Jak to działa?

 

Działanie automatyki pogodowej

Kluczowym elementem, który pozwala systemowi grzewczemu „orientować się” w temperaturze panującej poza domem, jest specjalny sensor (czujnik), zamontowany na zewnątrz budynku. W zetknięciu z powietrzem ustala on liczbową wartość dla bieżącej temperatury i „przekazuje” ją wewnętrznym elementom systemu grzewczego, które mogą dostosować swoją pracę do otrzymanych w ten sposób informacji. Sensor reguluje intensywność i zakres pracy grzejników oraz kotła grzewczego w taki sposób, aby uzyskany efekt odpowiadał w zupełności oczekiwaniom użytkowników. Tego typu rozwiązanie nie tylko zapewnia więc komfort, ale również pozwala zaoszczędzić całkiem sporo pieniędzy. Obecnie automatyka pogodowa to jeden z głównych wyznaczników energooszczędnego budynku.

 

A jeśli czujnik ulegnie uszkodzeniu?

Należy wówczas skorzystać z uprawnień przysługujących użytkownikowi na mocy gwarancji, a jeśli szkoda zaistniała po upływie okresu gwarancyjnego, warto wymienić sensor na nowy.

 

Jeśli jesteś zwolennikiem energooszczędnych rozwiązań i chciałbyś skorzystać z dobrodziejstw automatyki pogodowej, wejdź tutaj: http://www.alfarex.pl/str/42/automatyka-pogodowa.

Portalbudowniczy.pl - Twój dom, Twoje miejsce