Hydroizolacja – nowatorska metoda ochrony przed wilgocią
2018-04-12 / Budownictwo / komentarzy

Niezależnie od usytuowania oraz wielkości każdy obiekt budowlany powinien zostać odpowiednio zabezpieczony przed szkodliwym oddziaływaniem wilgoci. Hydroizolacja jest jedną z najskuteczniejszych metod.

Wilgoć szkodliwa dla zdrowia

Zawilgocenia pojawiające się na ścianach, na podłodze czy gdziekolwiek indziej przyczyniają się nie tylko do zmniejszenia komfortu mieszkaniowego, ale również stanowią istotne zagrożenie dla zdrowia. Nie mówiąc już o tym, że wilgoć w budynku może pociągnąć za sobą wiele szkód. Dlatego już w trakcie budowy należy zadbać o to, aby budynek był odpowiednio zabezpieczony przed ujemnym działaniem wody. Hydroizolacja jest metodą, która pozwala uzyskać satysfakcjonujące rezultaty.

 

Pleśń i grzyby – uszczelnianie budynku

Jednym z błędów popełnianych przez mało profesjonalne firmy budowlane jest nienależyte zabezpieczenie budynku przed wilgocią. Wskutek rozłożonej w czasie stopniowej utraty izolacyjności termicznej pomieszczenia w budynku narażone są na silne wychłodzenie, które może być przyczyną powstawania pleśni, grzybów, a także innych nieestetycznych wykwitów na ścianach czy na suficie. Ostatecznie nadmiar wilgoci może poważnie naruszyć trwałość ścian, a w dalszej konsekwencji wyrządzić poważne szkody, które będą wymagały gruntownego i kosztownego remontu.

 

Jak wilgoć dostaje się do budynku?

Wilgoć dostaje się do budynku różnymi drogami. Zdarza się, że zagrożenie stanowi woda z gruntu; innym razem kłopotów nastręczają intensywne opady deszczu i śniegu; ale bywa i tak, że budynek może być stale podmywany wodą rozbryzgującą się (np. pod kołami pojazdów). Napór wody gruntowej na fundamenty jest jedną z najczęstszych przyczyn problemów związanych z wilgocią, dlatego aby odpowiednio zabezpieczyć obiekt, należy w pierwszej kolejności wykonać izolację w miejscach cokołowych. Dzięki temu zewnętrzna strefa mokra zostanie oddzielona od fundamentów. Należy to zrobić już na etapie budowy (ew. przebudowy) domu.

 

Wykonanie hydroizolacji wymaga przygotowań i wstępnego rozeznania w stanie budynku. Nikomu nie polecamy robić tego na własną rękę, najlepiej zaufać doświadczonej i profesjonalnej firmie, np.: https://hydrobyd.pl/.

Portalbudowniczy.pl - Twój dom, Twoje miejsce