Pianka poliuretanowa zamkniętokomórkowa – kiedy warto się na nią zdecydować?
2018-03-30 / Budownictwo / komentarzy

Pianki poliuretanowe w ostatnich latach cieszą się rosnącą popularnością – mimo że na rynku pojawiły się już pod koniec XX wieku. Znajdują zastosowanie przy ocieplaniu budynków mieszkalnych, przemysłowych, rolniczych, jak również hal eventowych. Dlaczego warto wziąć pod uwagę ten właśnie materiał?

 

Pianki poliuretanowe zamkniętokomórkowe w ponad 90% składają się z komórek zamkniętych, resztę stanowią komórki otwarte. Zamknięte komórki to po prostu pęcherzyki gazu. Mają one doskonałe właściwości termoizolacyjne i hydroizolacyjne. Posiadają też wysokie parametry wytrzymałościowe – są zatem odporne na uszkodzenia mechaniczne.

 

Użycie pianki PUR – termoizolacja i odporność na wilgoć

Pianka zamkniętokomórkowa natryskowa wytwarza sztywną, bezspoinową warstwę termoizolacyjną. Zimą zapobiega w ten sposób uciekaniu ciepła z budynków, z kolei latem – chroni przed nadmiernym nagrzewaniem wnętrza. Co więcej, dzięki zamkniętym komórkom jest mało nasiąkliwa, nie wchłania wilgoci, nie traci więc właściwości termoizolacyjnych ani nie zwiększa swojej wagi (co dzieje się w przypadku zastosowania alternatywnych metod izolacji). Pianka poliuretanowa zamkniętokomórkowa to jeden z zaledwie kilku materiałów termoizolacyjnych nadających się do ścian fundamentowych, posadzek na gruncie, a także budynków inwentarskich.

Szczelne i dobrze wykonane ocieplenie budynku to proste przełożenie na mniejsze rachunki oraz zmniejszenie emisji CO2 do atmosfery. To oszczędność dla naszej kieszeni i środowiska.

Pianka zamkniętokomórkowa świetnie sprawdza się w przypadku prac ociepleniowych na zewnątrz budynku. Materiał ten jest odporny na wilgoć, szczelny i sztywny. Dobrze przywiera do betonu, ceramiki, drewna i papy. Natomiast w przypadku niektórych typów stali może wymagać dodatkowego podkładu. Stosując system bezspoinowy, eliminujemy potencjalne mostki cieplne; dzięki temu prace przebiegają szybko, a ich efekt jest długotrwały.

 

Dlaczego nie na posadzkę?

Izolację termiczną mamy również w stropie międzykondygnacyjnym oraz w podłodze na gruncie. Bezpośrednio na płytę betonową, konstrukcję stropu nakłada się folię polietylenową, następnie kładzie termoizolację, pomiędzy którą układa się różne instalacje, w tym centralnego ogrzewania. Tu znakomicie sprawdza się pianka PUR zamkniętokomórkowa. Po pierwsze, posiada ona znakomite parametry wytrzymałościowe na nacisk. Po drugie – aplikacja poprzez natrysk nie wymaga idealnego wyrównania podłoża. Po trzecie – znakomicie otula rury i instalacje, nie pozostawiając wolnych przestrzeni wokół. Rozwiązanie to jest szczególnie popularne we Francji i Belgii.

 

Niestandardowe rozwiązania dla ekstremalnych warunków

Nie ma uniwersalnego rozwiązania dla wszystkich sytuacji, tak samo jak nie istnieje jeden klucz otwierający wszystkie zamki. Jednak wraz z rozwojem technologii mamy większy wybór oraz większą świadomość konsekwencji tego wyboru.

Piana poliuretanowa posiada szereg zalet, dzięki którym jest świetnym rozwiązaniem dla: domu mieszkalnego w wietrznej Irlandii (szczelność systemu, nienasiąkliwość), budynków inwentarskich (pomieszczenia o podwyższonej wilgotności, higienie, z możliwością zmywania ścian) czy produkcyjnych i magazynowych (szczelna izolacja dachu to znakomita ochrona przed nagrzewaniem wnętrza). Ten sam produkt do ocieplania może zastosować każdy z nas.

 

Ocieplanie poddasza pianką – jaka pianka?

Skoro mowa o izolacji dachu – czy pianka poliuretanowa może służyć do ocieplania poddasza? Tak, w tym wypadku lepiej sprawdzi się jednak pianka otwartokomórkowa, którą łatwo dopasować do różnych, także nietypowych kształtów. A te, jak wiadomo, szczególnie często spotykane są na poddaszu. Materiał ten gwarantuje dobry efekt – przy mniejszym nakładzie pracy i wykorzystaniu mniejszej ilości materiału – niż w przypadku wielu innych metod.

O wyborze ocieplenia poddasza pianką otwartokomórkową decydują jej właściwości: dobra przyczepność, niski współczynnik przewodności cieplnej, dobre właściwości akustyczne, paroprzepuszczalność, lekkość. Dzięki temu uzyskujemy trwałe, bezspoinowe, lekkie i ciepłe pokrycie poddasza na lata. Czyli wiele zalet w jednym materiale.

 

Pianka zamkniętokomórkowa – cena

Decydując się na ocieplenie pianką zamkniętokomórkową, warto poczynić pewne przygotowania. Konsultacje powinny dotyczyć nie tylko wyboru odpowiednich materiałów, ale również technologii i czasu realizacji zamówienia. Pianka poliuretanowa, ze względu na swoje właściwości, musi być montowana w odpowiednich warunkach atmosferycznych. Jej cena zależna jest m. in. od gęstości. Oczywiście początkowo może się wydawać, że jej całkowity koszt jest wyższy niż koszt tradycyjnych materiałów, jednak w perspektywie wielu lat okazuje się lepszą inwestycją. Dobra izolacja znacznie obniża opłaty za ogrzewanie i klimatyzację.

 

Portalbudowniczy.pl - Twój dom, Twoje miejsce