Pranie pościeli: kilka przydatnych wskazówek
2018-03-22 / Wyposażenie / komentarzy

Aby pościel jak najdłużej zachowała świeżość i pierwotny wygląd, należy się z nią umiejętnie obchodzić. Nie można jej prać w zbyt wysokiej temperaturze; oprócz tego nie każdy detergent nadaje się do prania określonego rodzaju pościeli.

Zanim kupisz jakąkolwiek pościel, zasięgnij u sprzedawcy informacji dotyczących tego, jak i czym można ją prać. Nie każdą pościel pierze się tak samo, w tych samych warunkach i tym samym detergentem. Niektóre rodzaje pościeli wymagają szczególnej troski i stawiają wiele ograniczeń. Dlatego jeśli zależy Ci na tym, aby zakupiona przez Ciebie pościel jak najdłużej zachowała pierwotny wygląd i nie zatraciła np. koloru, nie skurczyła się i nie wystrzępiła – zastosuj się koniecznie do udzielonych przez sprzedawcę wskazówek. Tylko uwzględnienie otrzymanych wytycznych uchroni Cię przed przykrymi niespodziankami w postaci przebarwień, przedwczesnych dziur czy różnych innych nieprzyjemności.
 

Prać ręcznie czy w pralce?

To pytanie powinieneś postawić na samym początku. Są pościele wykonane z takich materiałów, które wykluczają możliwość prania automatycznego. Te natomiast, które można wrzucić do pralki, różnią się między sobą dopuszczalną temperaturą, w której można je prać. Poniżej podpowiadamy, jak prać najpopularniejsze rodzaje pościeli (wysokiej jakości prześcieradła kupisz w sklepie dlaspania.pl).
 

Pościel satynowa

Pościel satynowa zajmuje chyba najwięcej miejsca w sklepach z asortymentem tego typu. To bardzo popularny materiał, zawdzięczający swoje powodzenie rozlicznym zaletom. Pościel satynową można prać w pralce w temperaturze ok. 40-60 stopni. Nie jest to jednak reguła uniwersalna, należy zawsze rzucić okiem na metkę i zapoznać się z zaleceniami producenta. Z całą pewnością do tego rodzaju pościeli nie można używać wybielaczy. Bardzo istotną jej zaletą jest również to, że nie trzeba jej prasować po praniu.

 

Pościel flanelowa

Pościel flanelowa jest bardzo miękka i ciepła. Nadaje się szczególnie na zimę, kiedy na zewnątrz panują dotkliwe chłody. Można ją prać zarówno w pralce, w temperaturze od 40 do 60 stopni, jak i ręcznie – zależnie od upodobań i preferencji. Do prania należy dodać niewielką ilość łagodnego detergentu, który nie zniszczy materiału. Środki wybielające zdecydowanie odpadają.

 

Pościel z kory

Pościel z kory jest bardzo praktyczna, ponieważ łatwo ją utrzymać w czystości. Dlatego nadaje się idealnie dla osób zabieganych, które nie mają dużo czasu na domowe porządki. Nigdy nie zapomnij rzucić okiem na metkę tekstylną dołączoną do pościeli. Na niej znajdziesz informację, w jakiej temperaturze można prać dany produkt. Niektórzy producenci jako górną granicę wyznaczają 60 stopni, inni – 40 stopni. Dlatego koniecznie należy uwzględnić tę informację przed praniem.

To bardzo ważne, aby prać pościel zgodnie z zaleceniami producenta. W przeciwnym razie możemy ją nieopatrznie zniszczyć. Nikt nie chciałby przecież spać w pościeli, która już po trzecim czy czwartym praniu całkowicie zatraciła wszystkie swoje zalety. Dlatego zwracajmy uwagę na metki i używajmy odpowiednich detergentów.

 

 

Portalbudowniczy.pl - Twój dom, Twoje miejsce