Mała sypialnia – jak ją urządzić?
2015-07-28 / Aranżacje / komentarzy

Wydaje ci się, że twoja sypialnia jest za mała i nie masz gdzie umieścić szafek i schowków, nie mówiąc o postawieniu dużego łóżka? Sprawdź, jak urządzić małą sypialnię, by była funkcjonalna.

Mała sypialnia może mieć wiele zalet, ale tylko wtedy, gdy zostanie prawidłowo urządzona. Meble do takiej sypialni powinny być lekkie i mieć opływowe kształty, bez żadnych zdobień i wzorów, które mogłyby dodać im ciężkości. Ponieważ główną zasadą przy urządzaniu małej sypialni powinna być mobilność, warto zwracać uwagę na meble, które są składane i wysuwane.  

Zanim przejdziesz do kupna mebli, zadbaj o to, by optycznie powiększyć swoją sypialnię poprzez odpowiedni kolor ścian. Unikaj ciemnych kolorów takich jak czarny czy bordowy (nawet jeżeli mają być tylko dodatkami). Postaw raczej na kolory jasne lub pastelowe – idealnym zestawieniem będzie biały kolor ścian z błękitnymi dodatkami. Jeśli wolisz cieplejsze kolory, błękitny zastąp żółtym lub pomarańczowym. Pamiętaj jednak, że dodatków nie może być zbyt dużo, żeby nie „zagraciły” twojej sypialni. Jeżeli chcesz, żeby Twoja sypialnia wydawała się wyższa, pomaluj na ścianach pasy od sufitu do podłogi, w wybranym kolorze.

Sypialnię można także powiększyć optycznie poprzez wybór odpowiedniego oświetlenia. Duże okno z białą ramą w połączeniu ze stojącą lampą może zdziałać cuda.

Nieodłącznym problemem, jaki towarzyszy urządzaniu małej sypialni, jest łóżko. Choć marzymy o dużym łóżku, nie pozwala nam na to metraż sypialni. Co zrobić w takiej sytuacji? Idealnym rozwiązaniem jest składane łóżko, takie, które „chowa” się w ścianie. Takie łóżko po złożeniu może też pełnić rolę małej szafy lub półek na książki i inne gadżety. Ubrania i inne rzeczy możemy także schować w ładnych kartonowych pudłach pod łóżkiem, jeżeli mamy tam na nie miejsce.

Posiadanie małej sypialni niestety wyklucza możliwość połączenia jej z garderobą, dlatego dobrze jest postawić na małe szafki i włożyć do nich najpotrzebniejsze rzeczy.

Nawet w tak małym wnętrzu niezbędne są elementy dekoracyjne. Nadadzą mu charakteru i odwrócą uwagę od niewielkich rozmiarów pomieszczenia. Idealnie pasować będą duże poduchy na łóżko w kolorze kontrastującym ze ścianami lub narzuty we wzory. Warto także pamiętać o roślinach – są one nie tylko naturalną ozdobą, ale także oczyszczają powietrze w pomieszczeniu.

Portalbudowniczy.pl - Twój dom, Twoje miejsce