Jak szybko sprzedać nieruchomość?
2015-07-06 / Nieruchomości / komentarzy

Korzystna i szybka sprzedaż nieruchomości wiązać się powinna z pogłębioną analizą lokalnego rynku a także uporządkowaniem wszelkich spraw od strony formalno - prawnej.

Bardzo ważne jest zweryfikowanie stanu prawnego nieruchomości - czy nie ma innych współwłaścicieli, oczyszczenie jej hipoteki oraz zebranie całej dokumentacji technicznej dotyczącej domu i działki. Klienci bardzo niechętnie decydują się na zakup posesji, z którymi wiążą się niedokończone sprawy urzędowe czy wady prawno-techniczne.

Obecnie na rynku jest problem ze sprzedażą domów wielorodzinnych, wielko powierzchniowych. W takim przypadku decydować może atrakcyjna cena lub lokalizacja. Klienci analizują wiele aspektów - technicznych, estetycznych i logistycznych, tylko niektórzy kierują się wyłącznie ceną.

Najwięcej osób decyduje się na posiadanie działki w porze wiosenno - letniej. Wtedy też najłatwiej jest efektownie zaprezentować nieruchomość. Największy ruch na rynku można zaobserwować między marcem a październikiem. Oczywiście są od tego odstępstwa, gdyż koniec roku to często wielka niewiadoma ze względu na zmieniające się przepisy czy konieczność zrealizowania decyzji kredytowych, dlatego część nabywców postanawia kupić dom w okresie jesienno - zimowym, słusznie argumentując, że wtedy zarówno on sam jak i okolica pokazują swoje najgorsze strony, a potem może być juz tylko lepiej.

Istotne jest samo przygotowanie nieruchomości - zagospodarowanie działki, odświeżenie budynku poprzez poprawę stanu elewacji itp. Oczywiście należy zbilansować koszty, by nie przekroczyły one spodziewanego zysku ze sprzedaży.

By przyspieszyć zbycie domu warto nawiązać współpracę z biurem nieruchomości. Mający gwarancję wynagrodzenia pośrednik jest w stanie zainwestować więcej środków w reklamę i marketing oferty. I powinna być to umowa na wyłączność, by - poprzez zgłoszenie domu do różnych agencji - nie "zaśmiecić" rynku. Po pewnym czasie trwania takiej umowy warto sprawdzić, jakie kroki zostały podjęte w celu rozpropagowania oferty. Jeśli analiza tych działań oraz mierne efekty w postaci małej ilości zainteresowanych nie są dla sprzedającego satysfakcjonujące, wówczas powinien rozważyć decyzję o zmianie pośrednika.

Dwa podstawowe błędy, o uniknięciu których warto pamiętać, to przeinwestowanie w nieruchomość w celu podniesienia jej atrakcyjności, która to inwestycja zwyczajnie może się nie zwrócić, oraz tzw. "próbna sprzedaż", mająca na celu wybadanie rynku. Gdy zapadnie decyzja o właściwej sprzedaży, ta wcześniejsza próba może znacznie obniżyć jakość oferty.

Portalbudowniczy.pl - Twój dom, Twoje miejsce